Święty Archanioł Gabriel – imię, etymologia i pierwsze wystąpienia

Święty Archanioł Gabriel

Imię Gabri-el zestawia hebrajskie słowa geber (wojownik, mąż) i el (Bóg); dlatego tłumaczy się je jako „Bóg jest moją siłą”, „mąż Boży” lub „wojownik Boga”. Święty Archanioł Gabriel objawia się już w Księdze Daniela, gdzie objaśnia prorokowi wizję barana i kozła oraz wylicza symboliczne „siedemdziesiąt tygodni” zapowiadające erę Mesjasza.

Archanioł Gabriel a Zachariasz – obietnica, która otworzyła drzwi Janowi Chrzcicielowi

Ewangelista Łukasz ukazuje scenę, w której Archanioł Gabriel staje przy ołtarzu kadzenia, aby ogłosić kapłanowi Zachariaszowi narodziny Jana Chrzciciela. Zapowiedź ta łączy dwa pozornie przeciwstawne wymiary: ludzką bezradność starszych małżonków i bezgraniczną moc łaski.

>>>Modlitwa do Świętego Michała Archanioła

Jedno zdecydowane „Nie bój się!” wystarcza, by kapłan milknąc na dziewięć miesięcy poznał, że spełnienie obietnicy nie zależy od biologii, lecz od wierności Boga. Tym samym Archanioł Gabriel staje się strażnikiem pierwszego pulsującego tchnienia nadziei ery chrześcijańskiej.

Archanioł Gabriel

Archanioł Gabriel i jego misje zwiastowania

W scenie Zwiastowania Archanioł Gabriel przekazuje Maryi najradośniejsze orędzie wszech czasów: wieść o Wcieleniu Syna Bożego. To posłannictwo potwierdza rangę Gabriela jako anielskiego herolda „najwyższej kategorii”, ponieważ wymagało posłańca, którego imię samo odsyła do mocy Boga, przewyższającej wszelkie ziemskie księstwa i moce.

Patronat Archanioła Gabriela nad komunikacją, rodziną i nadzieją

Papież Pius XII w 1951 r. ogłosił Świętego Archanioła Gabriela patronem radia i telewizji, dostrzegając w nim pierwowzór wszystkich, którzy zawodowo przekazują wiadomości. Już wcześniej tradycja liturgiczna powierzyła mu opiekę nad filatelistami, pocztowcami, dyplomatami i bezdzietnymi małżeństwami.

>>>Piękne modlitwy

Łączność, dialog i służba życiu są filarami tego patronatu: tak jak Gabriel przyniósł Maryi zwiastowanie o Boskim Dziecku, tak towarzyszy dziś każdej rodzinie otwierającej się na dar nowego życia i każdemu profesjonalnemu „nadawcy” prawdy. Jest także patronem Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Berło, lilia i złote skrzydła jako uniwersalne kody wizualne

W ikonografii Święty Archanioł Gabriel przedstawiany jest jako skrzydlaty młodzieniec z nimbem, odziany w tunikę lub dalmatykę.

Berło symbolizuje godność wysłannika, lilia czystość orędzia, a gałązka palmy lub oliwki – łagodność zwiastowania pokoju. Artystyczne przedstawienia od mozaik Rawenny po współczesne freski budują wizualny alfabet, w którym każdy detal przypomina o kluczowych atrybutach Gabriela: prawdzie, mocy i Bożej inicjatywie.

Ikonografia Gabriela Archanioła

Archanioł Gabriel najczęściej pojawia się w scenie Zwiastowania, pochylony przed Maryją, czasem wręczając zwoje pieczętujące misję Mesjasza. Jego skrzydła rozpięte między wschodem a zachodem odwołują się do tradycji islamskiej, która opisuje je jako cztery, z setką mniejszych piór zapisanych imieniem Boga.

W sztuce zachodniej towarzyszą mu również kula ziemska – znak zasięgu Boskiego orędzia – i przepaska z antyfoną „Ave Maria”, skrótowo przypominającą słowa, które zmieniły dzieje ludzkości.

Kiedy obchodzimy Świętego Archanioła Gabriela?

Pod wpływem kultu skupionego wokół tajemnicy Wcielenia wspomnienie Świętego Archanioła Gabriela początkowo obchodzono 24 marca, w przeddzień uroczystości Zwiastowania. Reforma z 1969 r. przeniosła je na 29 września, łącząc z uroczystością świętych archaniołów Michała i Rafała.

>>>Kalendarz Świąt Kościelnych

Dzięki temu cały Kościół czci jednego dnia trzech niebiańskich posłańców, których biblia wymienia z imienia, a każdy dzień łączy modlitwa „Anioł Pański”, w której imię Gabriela pobrzmiewa trzy razy dziennie w dźwiękach kościelnych dzwonów.

Czytaj dalej: Modlitwy do Świętych

Źródła wiedzy:

https://franciszkanie.com/index.php/2022/02/swiety-archaniol-gabriel/

https://mediadlaewangelii.pl/content.php?ContentId=72

https://opusdei.org/pl-pl/article/sw-gabriela-archaniola-29-wrzesnia-ii/

0 komentarzy