Kim był Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Maria Kolbe – Święty, który oddał życie za drugiego człowieka

Maksymilian Maria Kolbe to postać, która na trwałe zapisała się w historii Polski i Kościoła katolickiego. Jego życie było pełne oddania Bogu, pasji do ewangelizacji i niezłomnej wiary, która doprowadziła go do ostatecznego aktu miłości – oddania życia za współwięźnia w Auschwitz.

Gdzie i kiedy urodził się Maksymilian Kolbe?

Rajmund Kolbe, bo tak brzmiało jego imię przed wstąpieniem do zakonu, urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli, na terenie ówczesnego zaboru rosyjskiego. Wychował się w głęboko religijnej rodzinie, dla której wiara i patriotyzm stanowiły fundamenty życia. Już jako dziecko był niezwykle wrażliwy na sprawy duchowe, a przełomowym momentem w jego życiu miało być widzenie Matki Bożej. Według jego relacji, Maryja ukazała mu się z dwiema koronami – białą (symbolizującą czystość) i czerwoną (oznaczającą męczeństwo). Chłopiec wybrał obie, nieświadomie akceptując los, jaki miał go spotkać.

W wieku 13 lat Rajmund wraz ze swoim starszym bratem wstąpił do franciszkanów. Tam otrzymał imię Maksymilian Maria i poświęcił się szerzeniu kultu Maryjnego. Był nie tylko duchownym, ale i wizjonerem – jego charyzmat i zdolności organizacyjne pozwoliły mu na stworzenie licznych dzieł ewangelizacyjnych.

Rycerz Niepokalanej i twórca Niepokalanowa

Jednym z najważniejszych osiągnięć ojca Maksymiliana było założenie w 1917 roku „Rycerstwa Niepokalanej” – ruchu, który miał na celu szerzenie wiary i oddanie świata Matce Bożej. Maksymilian wierzył, że poprzez modlitwę i ewangelizację można nawrócić grzeszników i przeciwników Kościoła.

W 1927 roku stworzył Niepokalanów – wielki ośrodek duchowy i medialny, który szybko stał się jednym z głównych centrów katolickiej prasy w Polsce. Rozwijał nowoczesną drukarnię i wydawał „Rycerza Niepokalanej”, którego nakład sięgał milionów egzemplarzy. Jego misja nie ograniczała się jednak do Polski – w latach 30. wyjechał do Japonii, gdzie założył klasztor i wydawał gazetę religijną.

Wojna i męczeństwo

W lutym 1941 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie Auschwitz jako więzień polityczny nr 16670. Nawet w obozowych warunkach nie zaprzestał posługi – wspierał duchowo innych więźniów, niósł nadzieję i pocieszenie.

Latem 1941 roku jeden z więźniów uciekł z obozu. W odwecie Niemcy wybrali dziesięciu ludzi na śmierć głodową. Wśród nich znalazł się Franciszek Gajowniczek – żołnierz, mąż i ojciec. Wtedy Maksymilian wystąpił z szeregu i dobrowolnie zgłosił się na jego miejsce. Jego heroiczną decyzję przyjęto z zaskoczeniem, ale ostatecznie Niemcy zgodzili się na tę zamianę. W bunkrze głodowym Maksymilian nie tracił ducha – modlił się, podnosił na duchu współwięźniów i dawał świadectwo niezwykłej miłości. Po dwóch tygodniach Niemcy dobili go zastrzykiem z fenolu.

Maksymilian Maria Kolbe został beatyfikowany w 1971 roku przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 roku jako męczennik miłości. Jego heroiczna postawa i bezgraniczna miłość do bliźniego stały się symbolem chrześcijańskiej ofiary i niezłomnej wiary.

Kogo patronem jest Maksymilian Kolbe?

Maksymilian Maria Kolbe jest patronem honorowych dawców krwi, energetyków, powiatu oświęcimskiego. (Oraz kilku diecezji)

Źródło wiedzy – https://kolbe.ca/pl/o-nas/nasz-patron-sw-maksymilian-kolbe/

Zobacz także – Litania do Św. Maksymiliana Kolbe