Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Wizja z młodości C.G. Junga
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Wizja z młodości C.G. Junga PDF Drukuj
Napisany przez Cyprian Sajna   
19 lipca 2012

Poniżej wizja jakiej doświadczył, jako chłopiec w wieku szkolnym, Carl Gustav Jung, a którą opisał w swojej autobiograficznej książce "Wspomnienia, syn i myśli" [cytat za "Wspomnienia, sny i myśli", WROTA, W-wa, 1997]:

"Pewnego pięknego dnia tego samego (1887) roku wyszedłem w południe ze szkoły i udałem się na plac przed katedrą. Niebo było cudownie błękitne, słońce świeciło promieniście (...) Pomyślałem sobie: "Świat jest piękny i kościół jest piękny, a stworzył to Bóg, siedzący gdzieś ponad tym wszystkim, wysoko w błękitnym niebie, na złotym tronie, i...". Tu utworzyła się luka w toku myśli, poczułem jakiś dławiący niepokój. Byłem jak sparaliżowany, wiedziałem jedno: teraz tylko nie myśleć dalej! Nadchodzi coś przerażającego, czego nie wolno ci pomyśleć, do czego w ogóle nie powinieneś się zbliżać. Dlaczego nie? Bo popełniłbyś największy grzech. A co jest największym grzechem? Zabójstwo? Nie, to nie to. Największy jest grzech przeciw Duchowi Świętemu - grzech, który nie będzie odpuszczony. Kto go popełnia, na zawsze jest potępiony [por. np. Mt 12,31-32 i inne - mój przypis]. (...)

Tej nocy spałem kiepsko; zakazana, nieznana mi myśl ciągle usiłowała powrócić, a ja ciągle rozpaczliwie usiłowałem ją odpędzić.

(...)

Trzeciej nocy jednak udręka stała się tak wielka, że już nie wiedziałem, co czynić. Obudziłem się z niespokojnego snu i przyłapałem się na myśli o katedrze i o kochanym Panu Bogu. Niewiele brakowało, a domyśliłbym ją do końca!

(...)

Muszę myśleć! To coś musi zostać pomyślane.

(...)

Znów jednak doszedłem do tego samego wniosku. "Widocznie Bóg wymaga ode mnie odwagi" - myślałem. "Jeśli więc jest tak, jak sądzę, i jeśli uczynię to, czego ode mnie żąda, wtedy ześle na mnie Swoją łaskę i oświecenie".

Zebrałem w sobie całą odwagę, jakbym miał co najmniej wskoczyć w ogień piekielny, i pozwoliłem popłynąć myślom: przed moimi oczyma stanęła piękna katedra, nad nią błękitne niebo, a wysoko nad światem, na wyniosłym złotym tronie siedzący Bóg - nagle spod tego tronu na nowy, barwny dach kościoła spada monstrualnych rozmiarów ekskrement, rozbijając ściany świątyni.

A więc to było to. Poczułem niewiarygodną ulgę i nieopisane wyzwolenie. Zamiast oczekiwanego potępienia spłynęła na mnie łaska, a z nią niewypowiedziana błogość, jakiej nigdy jeszcze nie zaznałem. Płakałem ze szczęścia i z wdzięczności, że po tym, gdy zostałem poddany nieubłaganej surowości Boga, objawiła mi się Jego mądrość i dobroć. Miałem wrażenie, że przeżyłem chwilę oświecenia. Wiele z tego, czego przedtem nie mogłem zrozumieć, stało się dla mnie jasne. Doświadczyłem tego, czego nie pojął mój ojciec, a czemu choćby w najlepszej wierze i z najgłębszego przekonania się opierał - doświadczyłem woli Bożej. Ponieważ ojciec [Ojciec Junga był protestanckim pastorem - mój przypis] tkwił w uporze, dlatego też nigdy nie przeżył cudu łaski, która wszystko koi i wszystko czyni zrozumiałym. Ojciec obrał sobie za drogowskaz przykazania Biblii, wierzył w Boga, jak tego Biblia wymaga i jak nauczyli go ojcowie. Nie znał jednak Boga żywego i bezpośredniego, takiego, który - wszechmocny i wolny - jest ponad Biblią i ponad Kościołem, który może wezwać człowieka do wolności, zmusić, by człowiek wyrzekł się własnych przekonań i poglądów, a tym samym by mógł, nie  stawiając żadnych warunków, spełnić jego żądanie. Bóg w tym Swoim wystawianiu na próbę ludzkiej odwagi nie ulega żadnym tradycjom, choćby najświętszym"

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna