Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Osho
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Osho PDF Drukuj
Napisany przez Administrator   
25 marca 2012

Osho

Osho (wł. Rajneesh Chandra Mohan Jain, szeroko znany również jako Bhagwan Shree Rajneesh, 1931-1990) - współczesny, kontrowersyjny hinduski guru, nauczyciel i mistrz duchowy. Założyciel ruchu religijnego Neo-Sannyas (uczniowie nazywani są sannjasinami). Zainspirował powstanie szerzej rozumianego ruchu Osho, który nadal ma wielu wyznawców i zwolenników na całym świecie.

Osho jest pierwszym w historii mistykiem o tak szerokim zasięgu działania, któremu dane było żyć w czasach, gdzie istnieją środki pozwalające w oryginale zapisać na taśmach prawie cały jego przekaz. Z nagrań tych powstało ponad 400 książek.

Osho lubił budzić kontrowersje (wielokrotnie był "na cenzurowanym" u władz politycznych, m.in. będąc więzionym), a także zaprzeczać samemu sobie, po to, aby nigdy nie powstała na podstawie jego wypowiedzi jedna spójna doktryna. Był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu religijnego. Podkreślał jednakże wartość autentycznego, osobistego doświadczenia religijnego. Mówił, że oświecenie jest naturalnym stanem człowieka, ale uwaga ludzi jest zbyt rozproszona by to zauważyć – rozproszona zwłaszcza przez nieustanne myślenie i ciągłą aktywność umysłu. To właśnie umysł uważał za przeszkodę na drodze do prawdy i oświecenia.

Słynął z prowokacyjnych i żartobliwych wypowiedzi, które zmuszały słuchaczy do samodzielnego myślenia. Inaczej jak większość duchowych mistrzów, Osho nie odrzucał cielesności oraz przyjemności seksualnej. Jego nauczanie łączyło zarówno duchowość, jak i cielesność. Uważał, że człowiek powinien przeżywać życie w całej jego totalności.

Wysoko cenił i praktykował medytację, tworząc nowe jej techniki dostosowane do współczesnego człowieka.

 

Takie są trzy etapy poznania: błoto, lotos i aromat. (...) Przeżywaj życie w jego totalności. Żyjąc w świecie, nie bądź poza nim. Żyj w świecie tak, jak kwiat lotosu żyje w wodzie, żyje w wodzie, ale woda go nie dotyka. (...) Tylko wtedy poznasz najwyższą świadomość, która jest wolnością, która jest radością, wieczną radością, błogosławieństwem. Niepoznanie tego jest przegapieniem całego sensu życia, poznanie tego jest jedynym celem. Jedynym celem, pamiętaj o tym.
Podstawowym nieporozumieniem, które w sobie nosisz, jest to, że zawsze kochałeś kogoś. Jest to jedna z najważniejszych cech wszystkich ludzi; Ich miłość jest zawsze dla kogoś, jest adresowana - a w momencie kiedy adresujesz swoją miłość, niszczysz ją. (...) Miłość powinna być jak oddychanie; powinna być po prostu twoją cechą - gdziekolwiek jesteś, z kimkolwiek jesteś, a nawet kiedy jesteś sam miłość powinna cię przepełniać. Ty jesteś miłością. Miłość nie jest zależna od obiektu, ale (...) jest promieniowaniem twojej duszy.
Religia jest nauką w tym sensie, że jest najczystszym poznaniem. Mimo to nie jest nauką w tym sensie co chemia i fizyka. Nie jest nauką o świecie zewnętrznym, jest nauką wnętrza. Ni jest nauką powierzchowności, jest nauką głębi. Jest nauką, która zabierze cię poza, w nieznane i niepoznawalne. Jest największą możliwą przygodą. Jest wezwaniem i wyzwaniem dla wszystkich, którzy mają jakąkolwiek odwagę i inteligencję. Religia nie jest dla tchórzy, ale dla ludzi, którzy lubią ryzyko.
Każdy kto daje ci system wierzeń jest twoim wrogiem.

 

Osho - Medytacja (pl)

Osho - Bóg nie jest rozwiązaniem, jest problemem (pl)

Osho - Strange Consequences (pl napisy na YouTube w liście dialogowej)

Osho - Warning to Humanity

Osho - If someone creates anger in you

Osho - I Alwayst Thought That I Loved Somebody

Bardzo wiele innych wykładów Osho dostępnych jest na YouTube - Kanał Osho International

Osho
"Księga mądrości. Siedem Punktów Treningu Umysłu. Komentarze do traktatu Atishy", Osho, Wydawnictwo KOS, Katowice 2010

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna