Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Kobiety dają życie, mężczyźni niosą śmierć - Essential Killing
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Kobiety dają życie, mężczyźni niosą śmierć - Essential Killing PDF Drukuj
Napisany przez Cyprian Sajna   
04 lipca 2011

Essential Killing, nagrodzony złotymi lwami, film Jerzego Skolimowskiego to metafora ludzkiego życia wypełniona wielością symboliki (nie ważne, czy nieświadomej, czy świadomej). Bohaterem filmu jest uciekający Arab (terrorysta Al-Kaidy?). Nie wypowiada w filmie ani jednego słowa, nieprzerwanie uciekając przed nagonką, jednocześnie jednak będąc nie tylko ofiarą, ale i zabójcą, gdyż z jego ręki giną nie tylko łowcy, ale i niewinni, przypadkowi ludzie.

Essential Killing mówi zatem o życiu i zabijaniu. O męskim świecie, przesyconym nienawiścią i walką, w którym kobiety są nosicielkami życia (jedna z nich opatruje konającego bohatera, druga karmi go mlekiem własnej piersi, a trzecia stanowi główny motor walki z losem).

W tej nieustannej pogoni i ucieczce jaką jest ludzki żywot, której towarzyszy nieustanne zabijanie (nie chodzi przecież tylko o zabijanie fizyczne, ale i zabijanie słowem, psychicznie i duchowo) znajduje się miejsce na odkupienie. Essential Killing ukazuje to w symbolicznych scenach w filmie - obmywanie zakrwawionych rąk w wodzie (od tego momentu bohater nie zabije już nikogo), pokarm z ryby, klęczenie pod drzewem (drzewo poznania/drzewo życia), czy w końcu w finalnej scenie na białym koniu.

Życiu jednak towarzyszy nieustanny lęk i nawet człowiek, który dostąpi obmycia z win, który oczyszczony jest z ran i wraca do sił, ciągle jest przejęty lękiem. To właśnie ten lęk egzystencjalny jest powodem zabójstw, których dokonywał bohater, by w końcu po obmyciu rąk i nakarmieniu się mlekiem zapłakać nad samym sobą, swoją beznadzieją i złem do którego się posunął, do wydawania złych owoców, które nieomal doprowadziły go do obłędu (symbolicznie scena karmienia się wilczymi jagodami, po których bohater ma omamy).

Przepełnionej lękiem ucieczce od świata, która prowadzi przez bolesne chwile i liczne upadki, towarzyszy jakaś reminiscencja duchowego świata, która w filmie symbolizowana jest jako wspomnienia ukochanej żony i religijne dźwięki dobiegające z minaretu - raj utracony. To pewnie ze względu na wspomnienie ukochanej i dzieciątka, bohater ma taką wolę przezwyciężenia losu, który niestety i tak go dosięga.

Kobiety są dającymi życie, mężczyźni niosą śmierć. Warto obejrzeć z namysłem ten film. Dodatkowym atutem są doskonałe zdjęcia.

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna