Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Jedi. Praktyczne znaczenie gnostycyzmu w etyce.
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Jedi. Praktyczne znaczenie gnostycyzmu w etyce. PDF Drukuj
Napisany przez Lesław Kawalec   
22 lipca 2011

Tym krótkim tekstem, będącym w istocie komentarzem do znakomitej serii Cypriana, pragnę zwrócić uwagę na niepozorny szczegół praktycznego wniosku wypływającego z przekonań gnostycznych.

Światopogląd wyznający walkę Dobra ze Złem wydaje się genialnie prawdziwy jeśli ktoś rozgląda się wokół siebie i choćby zna historię, a jest wręcz zadziwiająco nieproporcjonalnie [nie]obecny pośród powszechnie wyznawanych religii. Bo wszystkie religie monoteistyczne w zasadzie ukazują panowanie jednego boga nad wszystkimi sprawami toczącymi się wokół nas.

Kiedy dowiedziałem się, że Nowozelandczycy w spisie powszechnym na początku wieku gremialnie przyznali się do religii Jedi [czytaj: dżedaj; tak, tak! To była cyfra w okolicach 10%] pomyślałem, że to dobry żart. I pewnie taki był zamysł tego mega-happeningu. A może jednak, gdzieś na poziomie podświadomej ekspresji archetypu :-), że tak sobie dodam powagi żargonem branżowym :-) [czytaj freudowskiego lapsusu... wrrrrróć; a tak naprawdę ujawniania się niechcący głęboko zakorzenionego przekonania o pewnej prawdzie] ludzie wierzą, że po prostu tak jest: Zło próbuje cię zniewolić, wykorzystać, zhańbić i zniszczyć, więc Dobrzy ludzie z jajami chcą się bronić. Ot praktyczne zastosowanie przekonania o walce Dobra ze Złem: czynnie przeciwstawiajmy się Złu, nawet jeśli wygrana Dobra nie jest w jakiś 'szczególny sposób' gwarantowana przez wszechmogącego także tu i teraz boga.

Oczywiście, nasz Bóg jest z innego świata, jest Dobry, więc trudno nam sobie uzmysłowić typową walkę jako coś etycznego: w końcu zakłada przemoc, a każda przemoc jest zła. OK, ja tylko podsunę do zastanowienia kilka pytań.

  1. Radykalne wnioski z odizolowania się od tego złego świata to m.in. unikanie oporu w jakiejkolwiek postaci. Ale wtedy, czy nie pomnażamy cierpienia – mogąc zapobiec zbrodni i nie robiąc tego – i czy to jest etyczne? Czy przyzwalając na Zło, nie przyczyniamy się do Zła? Polecam lekturę powieści „Crimen” Józefa Hena. Osnuta na wątkach komuny...ariańskiej.
  2. Czy nie mamy OBIEKTYWNYCH obowiązków, np. jako rodzice: opieki; jako nauczyciele: zdecydowania w prawdzie i dawania przykładu? I czy obowiązek ten wypełniamy wyrzekając się zdecydowania czy nawet konfliktu?
  3. Czy świadomi tego, wycofując się z wszelkich relacji międzyludzkich, nie powinniśmy albo wieść życia zakonnego, albo popełnić samobójstwa po odkryciu Prawdy?
  4. Cóż to za intuicja mówi nam, że nie byłoby to jednak dobre rozwiązanie? Zwerbalizujmy to. Konkretnie!
  5. Czy każdy opór, każda walka musi z założenia być agresywna, a zatem nieetyczna?
  6. Nawet jeśli miałaby taka walka prowadzić do wyrządzenia przeciwnikowi krzywdy a nawet pozbawiła go życia, to czy Zło, w coraz bardziej zbrodniczych swoich przejawach, zostawia nam inny wybór?
  7. I wreszcie, pytanie chyba retoryczne, czy religie próbujące nam wmówić, że nie ma żadnej walki Dobra ze Złem, to nie jest po prostu wymysł władzy by kontrolować umysły wiernych i trzymać ich w ryzach? Chyba jednak, na tym świecie, Zło nie jest wcale "już pokonane" i może trzeba raczej z większym zapałem z nim walczyć, co się nam utrudnia, wmawiając, że tak ma być jak jest, że to jakieś misterium, że Bóg ma wszystko pod kontrolą... ble ble ble... ?? Bo kontrola ludzi zaczyna się od kontroli umysłów.

Może czas na jakąś religię Jedi? I czas na sformułowanie założeń obiektywnej etyki.

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna