Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Dlaczego Unitarianizm jest nam tak potrzebny?
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Dlaczego Unitarianizm jest nam tak potrzebny? PDF Drukuj
Napisany przez Karol vel Klasyk   
25 maja 2012

Zapowiedziałem taki tytuł kolejnego posta z cyklu i taki też pozostał, aczkolwiek nie ukrywam, że brzmi nieco demagogicznie. :D Na usprawiedliwienie tej małej sugestio-manipulacji powiem tylko, że naprawdę jestem głęboko przekonany, że zarówno ja, moje otoczenie, mój kraj, katolicka Polska, ale i nawet szerzej - nasz krąg kulturowy czyli Cywilizacja Zachodnia - potrzebuje nowego rozdania, jeśli chodzi o kwestie duchowo/religijno/światopoglądowe.

Niewątpliwie osiągnęliśmy dużo w zakresie postępu technicznego. W poście w obronie dorobku cywilizacji zachodniej wymieniłem też kilka sukcesów w dziedzinie poszanowania godności ludzkiej i spraw społecznych. Natomiast nie sposób ukryć, że nie dorobiliśmy się jeszcze spójnego i aktualnego poglądu na sferę duchową człowieka.

Nie zamierzam poświęcać dużo miejsca na pastwienie się nad katolicyzmem i protestantyzmem. Wcale nie z fałszywej litości, bo nie ma jej we mnie ani krzty dla tych gwałcących swobodne życie duchowe przestarzałych form religijnych. Po prostu nie jest to odpowiedni na to moment i miejsce. Pozwolę sobie jednak podsumować je w przysłowiowych dwóch zdaniach.

Katolicyzm reprezentuje światopogląd średniowieczny oparty o feudalne struktury władzy, na czele których stoi paternalistyczny monarcha - Bóg Ojciec. Stosunek człowieka do niego jest emocjonalny i wyraża się w bezrefleksyjnym posłuszeństwie wobec sprzecznych i nieracjonalnych nakazów sług bożych, a panów lennych ludu bożego - kleru oraz w doświadczeniu wspólnoty za pomocą uczestnictwa w plemiennych rytuałach różnej maści.

Protestantyzm idzie krok na przód, jest to system stworzony w świecie przednowoczesnym - oświeconej, racjonalnej monarchii absolutnej - na jej czele stoi Bóg Prawodawca. Ustanowionemu przez niego doskonałemu Prawu (Słowo Boże) należy się bezwzględne posłuszeństwo, a stopień posłuszeństwa protestanckiej interpretacji Biblii jest wyznacznikiem zaawansowania naszej wiary, a nawet miłości.(!) Krok na przód polega na tym, że doktryna protestantyzmu jest już mnie lub bardziej wewnętrznie logiczna, a wierni teoretycznie są sobie równi i nawet mogą sami czytać i interpretować Biblię.

Co współczesnemu człowiekowi pozostaje do wyboru prócz katolicyzmu i protestantyzmu, dwóch głównych nurtów zachodniego chrześcijaństwa? Materializm? Zamiast próbować wyjaśniać zjawiska duchowe zachodzące w nas, zwyczajnie je ignoruje, zaprzecza ich istnieniu, zaprzecza świadomości. Nie jest to żadna odpowiedź na nurtujące nas problemy, sensu życia, miłości, prawdy. Jest to właśnie świadomy brak odpowiedzi. Jego obecnie dominująca forma, czyli konsumpcjonizm, wyjaławia i spłyca człowieka, odbierając mu godność, wolność, wszystko. Jego symbolem są nowe świątynie odwiedzane w niedziele z rodziną - centra handlowe. Na czym zależy najbardziej współczesnemu człowiekowi, co jest wskaźnikiem zaawansowania w rozwoju danej społeczności? Dostępność dóbr, PKB, siła nabywcza.

Materia na pewno ma znaczenie w życiu człowieka, swoje miejsce. Ale czy jest ona na samym szczycie? Być może odreagowujemy w ten sposób wieki zaniedbań i upośledzenia życia materialnego, które było prześladowane przez dualistyczną ideologię chrześcijaństwa. Jak długo jednak będzie to jeszcze trwać i gdzie nas zaprowadzi?

Potrzebujemy nowego spojrzenia na człowieka, na nas samych. Ja nie widzę innej drogi niż unitarianizm. Dlatego pragnę ją wkrótce nakreślić i zaprezentować.

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna