Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Czas, myśl, zbawienie
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Czas, myśl, zbawienie PDF Drukuj
Napisany przez Rafał Szulc   
07 września 2012

Niektórzy z nas szukają odpowiedzi na podstawowe pytania: kim jestem, dlaczego jest tak jak jest, czym jest świat, po co żyję, dlaczego cierpię, skąd ten ból?

Nie wiem dlaczego jedni takie pytania zadają sobie i innym, a inni nie czynią tego wysiłku. Jednak wydaje się, że nie da się nawet zbliżyć do odpowiedzi, bez próby poradzenia sobie z czasem, myślą i zbawieniem.
Każdy z Oświeconych daje odpowiedzi na pytania, czym są te zjawiska i co z tym zrobić aby lepiej odczuwać, aby być wolnym i szczęśliwszym, aby znaleźć odpowiedź.

Oczywiście wszyscy nauczający w tych tematach mówią o tym samym, używają różnych pojęć, odwołują się do różnych skojarzeń kulturowych, jednak czerpią z tego samego źródła.

Czym jest czas i jaki wpływ, jaki związek ma ze mną?
Hmmm... czas...

Czas, upływ czasu, przemijanie jednego aby mogło zaistnieć następne, przemiana, stawanie się. Człowiek jest niewolnikiem materii, materii która ulega zmianom, przemianom, stawaniu się.

Niewola ta jest wywołana przez umysł. Umysł jest materialny. To byt który podlega zmysłom, byt który jest w interakcji z naszymi ciałami i światem zewnętrznym. Umysł nie jest jednak mną. Możemy i często prowadzimy z umysłem dialogi. To umysł kieruje życiem ludzi. Umysł to twór indywidualny ale jednak i zbiorowy. Poddajemy się jego wpływowi.

Nie jesteśmy tożsami z umysłem, z jego strachami, nienawiścią, stawaniem się, jego głodem i bólem, endorfinowymi snami. Każdy z nas jest czymś większym, czymś lepszym, głęboko w środku czujemy, że mamy cos nieprzemijalnego, mamy skarb który jest naszą jednostkową świadomością. Świadomość nie podlega prawom materii – czy nauka odkryła już na czym polega świadomość? Świadomość jest niezniszczalna, wieczna. Świadomość jest esencją nas. Świadomość jest bezczasowa, bezprzestrzenna, bezcielesna, bezzmysłowa. Umysł podlega ograniczeniom czasu. Od urodzenia jesteśmy uczeni tego jak ulegać umysłowi, jak dbać o jego przetrwanie, jak karmić umysł uczuciami, dbać o jego przetrwanie. Dlatego większość z nas nie zauważa nawet, że jesteśmy w całkowitej niewoli umysłu. Umysł funkcjonuje w czymś co przedstawia nam jako czas, jednak w rzeczywistości czas nie istnieje to tylko wytwór władcy niewolników jakim jest umysł. Dla świadomości jest tylko TERAZ. Świadomość nie podlega wpływom tego co było ani nie obawia się tego co będzie. Świadomość jest czystym trwaniem, byciem, istnieniem, bezczasowym odczuciem istnienia. Uwolnić się z czarnego więzienia to uwolnić od czasu. Jakiś czas temu coś było, co ma wpływ na ciebie – to absurdalne irracjonalne – to co było nie istnieje, istnieje tylko to co TERAZ. Robisz coś z uwagi na to co będzie, wyobrażasz sobie przyszłość – ona jednak nie istnieje i nigdy nie zaistnieje w sposób w jaki sobie wyobrazisz. Niech nie kształtuje ciebie to co było lub będzie, to nie istnieje. Ty istniejesz, świadomość którą jesteś jest istnieniem. Czas nie istnieje – czas jest przyjacielem umysłu, czas to więzienie, czarne żelazne więzienie.

Umysł jest zbiorem myśli. Umysł to myśli. Myśli, wspomnienia, historie które znasz, nawyki, plany na przyszłość itd. Te myśli w dużej mierze są myślami zbiorowości, która cię kształtuje, w której wychowałeś się ty i twoi przodkowie. Myśli te to cały bagaż kultury, sztuki, zwyczajów. Myślę więc jestem – to słowa umysłu. Czy ty jesteś myślami, czy myśl jest tożsama z tobą? Ty jesteś świadomością. Świadomość to uważne istnienie, świadomość to medytacja samego bycia. Świadomość nie żyje wspomnieniami i planami. Świadomość nie odróżnia narodów, historii, nie kieruje się zwyczajem i wyniesionymi od rodziców nawykami. Strach to myśl. Myślisz że jesteś nieszczęśliwy. Ból jest myślą. Obawa przed przyszłością też jest myślą. Myśl to narzędzie umysłu do niewolenia ciebie. Myśl spisana, wypowiedziana, ukazana w obrazie to narzędzie do niewolenia zbiorowości, to karma dla umysłu zbiorowego. Przecież możesz obserwować swoje myśli, możesz je analizować, dziwić się im, odrzucać je lub akceptować, toczyć spór ze swoimi myślami. Myśl jest poza tobą, poza tym czym jesteś, myśl jest spoza świadomości. Czarne żelazne więzienie ma kraty zrobione z myśli.

Jesteś niewolnikiem umysłu, który uwięził cię w czasie za pomocą myśli. Twoja wiecznotrwała, niezniszczalna świadomość jest opanowana przez umysł, zamknięta w więzieniu. Ta niewola pod władzą umysłu jest przyczyną twojego cierpienia, bólu, bycia nieszczęśliwym. Wolność jest zbawieniem. Zbawienie jest odczuwaniem swojej wolnej czystej świadomości. Zbawienie jest odczuwaniem swojego istnienia jest pewnością trwania. Zbawienie jest poza czarnym, żelaznym więzieniem, poza umysłem. Zbawienie jest brakiem cierpienia, bólu, nieszczęścia. Droga do zbawienia jest wąska i pełna wybojów. Wyjść z więzienia jest trudno. Początkiem jest uświadomienie sobie, że w tym więzieniu się znajdujesz. Początkiem jest uświadomienie sobie swojej własnej świadomości oddzielnej od umysłu.

Uwolnij swą świadomość z niewoli umysłu!

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna