Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Carl Gustav Jung
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Carl Gustav Jung PDF Drukuj
Napisany przez Administrator   
25 marca 2012

Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung (1875-1961). Wybitny psycholog i psychiatra pochodzący ze Szwajcarii, twórca psychologii głębi na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną. Wprowadził pojęcia nieświadomości zbiorowej, synchroniczności i archetypu. Twórca ponad 200 książek i artykułów naukowych przełożonych na wiele języków świata.

Jung był najwybitniejszym uczniem i przyjacielem Zygmunta Freuda. Przyjaźń jednak została zerwana z uwagi na problem zjawiska religijności i roli libido. Jung pisał: "Freud nie był w stanie uznać niczego, co wykraczało poza horyzont jego scjentystycznego materializmu (...) Nie udało mi się dowieść mu, że jego stanowisko opiera się na uprzedzeniach, że jest nienaukowe i że jego ujęcie religii opiera się na powziętych z góry sądach. " Przyjaźń zerwały słynne słowa Junga kończące list – „reszta jest milczeniem”.

Po okresie tej przyjaźni Carl Gustav Jung przeszedł proces wewnętrznej przemiany, który nazwał procesem indywiduacji.  W wieku 38 lat doświadczył olbrzymiej konfrontacji z nieświadomością, zetknięciem z Jaźnią (która zawiera obraz Boga i jest motorem duchowych poszukiwań), co zaowocowało licznymi wizjami (m.in. wizja Eliasza, czarnego węża i Salome). Wizje te spisywał i obrazował w tzw. „Czerwonej Książce”, która dopiero niedawno doczekała się publicznego wydania. W czasie pracy nad tą książką opracował swoje teorie na temat archetypów, nieświadomości zbiorowej i procesu indywiduacji.

Jung w ramach swoich badań naukowych wiele uwagi poświęcał życiu symbolicznemu, religijności, alchemii i gnozie.  Zajmował się w dużej mierze analizą marzeń sennych. Religijność i wiara często stanowiła ważny element psychoterapeutyczny jaki stosował u swoich pacjentów z wielkim sukcesem. Jego poglądy wywarły olbrzymi wpływ na różne dziedziny nauki,  począwszy od psychologii, socjologii, a na filozofii i teologii skończywszy. Myśl jungowską do Polski wprowadził Jerzy Prokopiuk, gnostyk i antropozof, tłumacząc jego liczne eseje i dzieła.

Nauka jest sztuką tworzenia zręcznych iluzji; głupcy w nie wierzą lub polemizują z nimi, mądry człowiek zaś napawa się ich pięknem i pomysłowością, zdając sobie jednocześnie sprawę, że są to stworzone przez ludzi zasłony, za którymi kryje się mroczna otchłań nieznanego.
<<Fizyczność>> nie jest jedynym kryterium prawdy. Istnieją przecież także prawdy psychiczne, których z fizycznego punktu widzenia nie można ani wyjaśnić, ani dowieść, ani obalić. (...) Do tego rodzaju faktów należą wypowiedzi religijne
Gdy zimny stanie się większy świat, zabłyśnie wówczas gwiazda. Nic nie dzieli Człowieka i jego jedynego Boga, jeżeli Człowiek zdoła odwrócić swe oczy od płomiennego widowiska Abraxas. Człowiek tu, Bóg tam. Tu słabość i znikomość, tam wieczna stwórcza moc. Tu ciemność zupełna i wilgotny chłód, Tam całe Słońce.

C.G. Jung

C.G. Jung fragment wywiadu, pytanie o wiarę w Boga - "I don't need to believe. I know"

Pełen Wywiad z C.G. Jungiem

Carl Gustav Jung Carl Gustav Jung Carl Gustav Jung
"Wposmnienia, Sny, Myśli", Wydawnictwo Wrota, 1999
"Mój Jung", Jerzy Prokopiuk, Wydawnictwo KOS, Katowice 2008
"Psychologia integralna Junga", Zenon W. Dudek
Carl Gustav Jung Carl Gustav Jung Carl Gustav Jung
"Aion. Przyczynki do symboliki Jaźni", Carl Gustav Jung, KR Wydawnictwo
"Życie Symboliczne", Carl Gustav Jung, KR Wydawnictwo
"The Red Book. Liber Novus." Carl Gustav Jung

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna