Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 792

Warning: Creating default object from empty value in /home/admin/domains/pistis.pl/public_html/plugins/system/sourcerer.php on line 54
Aleister Crowley
PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Aleister Crowley PDF Drukuj
Napisany przez Administrator   
01 grudnia 2012

Aleister Crowley

Aleister Crowley (1875-1947). Wielki Mag, mistyk, brytyjski okultysta, który okeślał siebie mianem Bestii 666 utożsamiając się z postacią z Apokalipsy św. Jana. Jednym słowem człowiek-kontrowersja, którego współczesna mu prasa określała "najbardziej grzesznym człowiekiem na świecie" lub "człowiekiem, którego należy powiesić".

Crowley w rzeczywistości był niezwykle inteligentnym i uzdolnionym człowiekiem (a można nawet powiedzieć genialnym), który "uwielbiał posługiwać się dzikim, bluźnierczym słownictwem do przekazywania absolutnie wzniosłych duchowych koncepcji". Jego biografia obejmuje niezwykłe wydarzenia od odprawiania ryzykownych, starodawnych rytuałów magicznych, przez objawienia, liczne podróże i duchowe doświadczenia po niezliczone romanse i ekscesy erotyczne.

Aleister Crowley zajmował się bardzo wieloma zagadnieniami. Był magiem (opisał system tzw. Magiji), joginem, kabalistą, członkiem magicznego Zakonu Złotego Brzasku i Ordo Templi Orientis, którego stał się głową. Zajmował się poezją publikując swoje liczne wiersze, był pisarzem, szachistą, alpinistą (bijącym rekordy!), podróżikiem, twórcą zakonu Argentum Astrum. Przeszedł wszystkie stopnie w masonerii (chociaż nie w jej regularnym nurcie), a podobno w czasie II wojny światowej służył w brytyjskim wywiadzie. Co bardziej zaskakujące, w każdej dyscyplinie, której się podejmował osiągał niebywałą perfekcję. Crowley opracował też swoją talię kart tarota (Tarot Thota).

Jednakże całe niemal życie poświęcił Wielkiemu Dziełu, poszukując, nauczając i opisując Thelemę (mimo początkowych rozterek i niechęci), system filozoficzno-mistyczny, który stworzył w oparciu o niezwykłe objawienie jakiego udzieliła mu w Kairze, 8, 9 i 10 kwietnia 1904 roku istota duchowa o imieniu Aiwaz dyktując Liber AL vel Legis (Księgę Prawa).

W ten sposób Crowley stał się prorokiem Nowego Eonu, Nowej Ery, którą nazywał Erą Horusa (odpowiednik bardziej znanej Ery Wodnika).

Głównym punktem doktrynalnym Thelemy (angielska wymowa greckiego słowa "Θελημα", które oznacza "wolę") jest poznanie i czynienie przez człowieka swej "Prawdziwej Woli". Przy czym wola ta ma charakter mistyczny, nie ma nic wspólnego z samowolą i czynieniem tego co się chce.

Dwoma, sztandarowymi hasłami, Thelemy są znane zdania:

  • "Czyń wedle swej woli będzie całym Prawem." (AL I:40)
  • "Miłość jest prawem, miłość podług woli." (AL I:57)

 

 

Prawda jest naszą drogą, Prawda jest naszym celem. O tak! Nadejdzie kiedyś dla wszystkich chwila wielkiego Światła, kiedy to droga stanie się celem. W tej właśnie chwili każdy z nas krzyknie: Ja jestem Droga, Prawda i Życie! (...) I dopiero wtedy rozumie się, czym jest Prawda, ponieważ poznaje się siebie, a to TY JESTEŚ PRAWDĄ!
Właściwym studium ludzkości jest tylko Bóg, nim i tylko nim powinieneś się zajmować

Wszystkie kodeksy moralne w swej niezmierzonej, zróżnicowanej głupocie posiadają jeden wspólny czynnik: głoszą, że znają lepsze motywy i metody od tych, które znane są naturze.
Niepowodzenie filozofów w przekroczeniu swych własnych ograniczeń umysłowych zredukowało wszystkie ich systemy do okrężnych argumentów, zaś wszystkie ich ontologie do solipsyzmu, jakkolwiek przemyślnie usiłowali ukryć fakty sofistyką
Seks jest świętą pieśnią duszy, seks jest sanktuarium Jaźni
Słońce porusza się w przestrzeni bez przeszkód. Porządek Natury nadaje każdej gwieździe swoją orbitę. Zderzenie gwiazd wykazuje, że jedna z nich zeszła ze swego kursu. Ale każdemu człowiekowi, który trzyma się swojego prawdziwego kursu, im szczerzej postępuje, tym mniej prawdopodobne jest, że inni wejdą w drogę. Jego przykład pomoże zaś innym w odnalezieniu ich własnej drogi. Każdy człowiek, który zostaje Magiem, pomaga innym działać podobnie. Im szczerzej i pewniej ludzie poruszają się i im bardziej takie działanie jest akceptowane jako moralny standard, w tym mniejszym stopniu konflikt i pomieszanie przeszkadzać będą ludzkości.

Ty, który jesteś mną, ponad wszystko, czym jestem
Który nie masz natury ani imienia,
Który pozostajesz, kiedy wszystko przeminie.
Ty, środek i tajemnica Słońca,
Ty, ukryty strumień wszystkiego, co znane
I nieznane, ty, stojący na uboczu, w samotności,
Ty, prawdziwy ogień w poszyciu
Wylęgający i karmiący, źródło i ziarno
Życia, miłości, swobody i światła.
Znajdujący się poza mową i wzrokiem,
Ciebie przywołuję, mój jasny, świeży ogniu,
Rozniecający się wraz z moimi intencjami.
Ciebie przywołuję, przebywającego.
Ciebie, środek i tajemnicę Słońca
Oraz tę najbardziej świętą spośród tajemnic,
Której pojazdem jestem...

Każdy mężczyzna i każda kobieta znajduje się na naturalnej i niezbędnej dla siebie drodze, która jest częściowo zależna od niego, a częściowo od środowiska. Każdy, kto zostanie zepchnięty ze swego szlaku, czy to z powodu niezrozumienia siebie, czy przez zewnętrzne siły, wkracza w konflikt z porządkiem Wszechświata i stosownie do tego cierpi

Film dokumentalny o Crowleyu

Film z wyprawy do ruin domu-świątyni w której przebywał i praktykował magiję Crowley z grupą towarzyszy

Film "Lucifer Rising" Kennetha Angera inspirowany myślą Crowleya

Aleister Crowley Aleister Crowley Aleister Crowley
Liber AL vel Legis, Wydawnictwo LAShtal PRESS
Ekwinokcjum bogów, A. Crowley, LAShTAL PRESS
Dziedzictwo bestii, Gerald Suster, Okultura
Aleister Crowley Aleister Crowley Aleister Crowley
Krótkie eseje o prawdzie, A. Crowley, Okultura
Magija w teorii i praktyce, A. Crowley, KOS
AHA!, A. Crowley, LAShTAL PRESS

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna